În atenția solicitanților adeverințelor prin care se atestă că titularul nu este membru al Colegiului Medicilor din România

Vă comunicăm faptul că, prin intrarea în vigoare la data de 1 aprilie 2019 a Deciziei Consiliului Național al CMR nr. 14/2018 privind întocmirea şi emiterea certificatului profesional curent, va fi abrogată Decizia Consiliului Național al CMR nr. 4/2014 privind eliberarea adeverinţei ce atestă că titularul nu deţine calitatea de membru al Colegiului Medicilor din România.

Așadar, începând cu data de 1 aprilie 2019, Colegiul Medicilor din România nu va mai elibera adeverințele menționate.

Documentația  în vederea obținerii adeverinței se va mai putea depune la Colegiul Medicilor din România numai până la data de 15 martie 2019.

Conform noilor reglementări care vor intra în vigoare la data de 1 aprilie 2019, medicii care au deținut în trecut calitatea de membru al Colegiului Medicilor din România vor putea solicita Certificatul profesional curent colegiilor teritoriale unde au fost înscriși.