Informații cu privire la echipa care va participa la întâlnirea organizată de Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS), joi, 18 ianuarie, în intervalul 14:00 – 16:00

Nivel organizațional

• Prof. Univ. Dr. Daniel Coriu (Președinte)
  • Dr. Gindrovel Dumitra (Secretar General)
  • Dr. Gheorghe Borcean (Vicepreședinte)
  • Dr. Călin Bumbuluț (Vicepreședinte)
  • Răzvan Vulcănescu (Expert – Departamentul de studii și strategii de dezvoltare)

Nivel tehnic

Reprezentanți ai Grupului de lucru CMR Spitale și Ambulator

• Prof. Univ. Dr. Adrian Cotîrleț (Spitalul Municipal de Urgență Moinești – Bacău)
  • Conf. Univ. Dr. Simin Aysel Florescu (Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Tropicale “V. Babeș” – București)
  • Dr. Mihai Adrian Mleșnițe (Institutul Regional de Gastro-Hepatologie “Prof. Dr. O. Fodor” – Cluj)
  • Ec. Ioan Mureșan (Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Cluj-Napoca)
  • Dr. Cosmin Alexandrescu (Asociația Profesională a Medicilor de Ambulator)
  • Prof. Univ. Dr. Dorel Săndesc (Spitalul Clinic Județean ,,Pius Brînzeu” Timișoara)

Reprezentant al Grupului de lucru CMR Medicină de familie

• Dr. Mirela Oniceanu (Colegiul Medicilor Suceava)

Facilitatorii grupurilor de lucru CMR

• Dr. Laszlo Lorenzovici (consultant CMR, expert management sanitar și finanțarea spitalelor)
  • Dr. Adrian Pană (consultant CMR, expert management sanitar și politici de sănătate)

Începând cu anul 2021, CMR a inițiat și a coordonat mai multe grupuri de lucru, în colaborare cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS), structurate pe trei direcții principale și organizate după cum urmează:

• Medicină de Familie (grupul a fost condus de Dr. Adrian Pană)
  • Ambulatoriu/Spital (grupul a fost coordonat de Dr. Laszlo Lorenzovici)

CMR a invitat la aceste grupuri de lucru toate organizațiile care activează în domeniul medical, precum și medici și manageri de spital. Această colaborare a avut o activitate intensă, care a adus beneficii semnificative, prin propuneri concrete adresate CNAS. Aceste propuneri au fost generate printr-o analiză complexă a problemelor și nevoilor reale, ceea ce a făcut ca dialogul să fie eficientizat și să se obțină rezultate satisfăcătoare.

În continuare, suntem convinși că dialogul real și colaborarea continuă între CMR și CNAS reprezintă singura cale către progres, asigurând astfel îmbunătățiri semnificative în furnizarea de servicii de sănătate, pentru populație.

The post Reprezentanții CMR la întâlnirea organizată de CNAS | Joi, 18 ianuarie, 14:00-16:00 appeared first on Colegiul Medicilor din România.