Colegiul Medicilor din România face apel la solidaritate și întrajutorare

Colegiul Medicilor din România, profund impresionat de situația grea în care au ajuns mii de români din cauza inundațiilor, face apel către toți medicii, indiferent de specialitate, să acorde o mână de ajutor pacienților, și așa greu încercați, chiar dacă în aceste zile sunt liberi și nu merg la cabinet sau spital.

“Este nevoie ca noi toți să ne mobilizăm și să-i ajutăm pe cei care în aceste zile trec prin momente grele. Să nu uităm, dragi colegi, de valoarea umanitară a profesiei noastre ce se poate manifesta și în aceste situații dramatice. De asemenea, rugăm managerii să se asigure că spitalele au stocuri necesare de medicamente și materiale sanitare. În plus, recomandăm autorităților să intensifice controlul calității apei potabile din zonele afectate de inundații”, a declarat președintele CMR, dr. Gheorghe Borcean.