Comunicat de presa

Colegiul Medicilor din Romania isi manifesta indignarea fata de modalitatea pompieristica si neprofesionista prin care Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, impreuna cu Ministerul Sanatatii au creat un focar conflicual in sistemul sanitar romanesc. Contractul Cadru si Normele de aplicare, care trebuiau finalizate pana la data de 1 ianuarie 2010, au fost intarziate si nici pana in prezent nu sunt definitivate (normele). Atat CNAS, cat si MS nu au tinut cont de propunerile CMR si a altor organizatii profesionale si au impus de o maniera autoritara masuri inaplicabile si care scad calitatea serviciilor medicale.
CMR condamna incercarea de manipulare a opiniei publice prin vehicularea unor venituri ale cabinetelor de medicina de familie si nu ale medicilor, venituri care se refera la situatii exceptionale. In acest fel, se incearca si dezbinarea in randul corpului medical.
“Incercarea de a ridica opinia publica impotriva corpului medical si in acelasi timp de a introduce conflicte intre diferite specialitati medicale este specifica regimurilor totalitare si nu va rezolva problema subfinantarii cronice a sistemului de sanatate si nici calitatea actului medical. Recomand atat CNAS, cat si MS sa renunte la astfel de metode si sa se aseze la masa unui dialog real cu toti actorii sistemului de sanatate”, a declarat prof. dr. Vasile Astarastoae, presedintele CMR.
CMR este alaturi de medicii de familie in sustinerea cauzei lor, inclusiv in ceea ce priveste protectia pacientilor. Atat medicii de familie, cat si pacientii nu trebuie sa plateasca pentru inadvertentele legislative si balbaielile MS si a CNAS.

Recomandări:

X