Scrisoare catre presedintele Camerei Deputatilor

Sample image

Stimate domnule Bogdan Olteanu, Presedinte al Camerei Deputatilor
Am luat act cu stupoare de o serie de amendamente propuse de Comisia de Sanatate si Familie din Camera Deputatilor la Ordonanta de Urgenta nr. 20/2007, care in opinia noastra sunt anticonstitutionale si care vor afecta grav desfasurarea activitatii medicale din Romania.

Desi aceste amendamente se refera la activitatea Colegiului Medicilor din Romania, noi nu am fost consultati cum ar fi normal intr-o tara civilizata, chiar daca legea nu cere imperios acest lucru.

Apreciem ca, daca CMR ar fi fost consultat in procesul de elaborare a proiectului acestei legi, o serie de probleme cu care se confrunta corpul medical si-ar fi putut gasi o rezolvare legislativa. Dintre aceste probleme enumeram: lipsa personalului de specialitate ca urmare a intensificarii fenomenului migrarii, practica neunitara in solutiile de jurisdictie, confuzia institutionala in ceea ce priveste cazurile de malpraxis (in prezent, exista institutii paralele, o comisie de malpraxis la nivelul ASP si altele la nivelul CMR atat la judete cat si la nivel national), inexistenta unor proceduri administrative la nivelul unitatilor sanitare, care sa reduca cazurile de malpraxis, etc.

Intelegem ca intr-un an electoral foarte multe decizii se iau pentru a satisface unele dorinte ale electoratului si este mai usor este sa arunci anatema asupra unui corp profesional insuficient, obosit, prost platit, care tine sistemul de sanatate in viata prin eforturi supranaturale, decat sa elaborezi acte legislative rationale dar si in aceste conditii trebuie sa existe limite.

In acest sens semnalam amendamentul la art 670, al. 2 prin care se propune: “urmare a primirii sesizarii formulate de persoanele prevazute la al. 1, Comisia are obligatia de a comunica conducerii unitatii, al carei salariat este cel impotriva caruia s-a facut sesizarea, decizia cu privire la suspendarea Contractului individual de munca al acestuia pe toata durata derularii cercetarii”.

Va rugam sa studiati atat legislatia SUA cat si pe cea a statelor Uniunii Europene. In nici o tara europeana si nici in SUA, cunoscute pentru rigoarea in ceea ce priveste sanctionarea malpraxisului, nu exista astfel de prevederi pe care cu blandete le-am putea califica drept aberante.

Acest amendament introduce prezumtia de vinovatie pentru cetatenii a caror singura vina este aceea ca au ales sa practice medicina. Daca se accepta o asemenea prevedere inseamna ca oricine poate sa faca o reclamatie si fara ca aceasta sa fie analizata, medicul sa devina muritor de foame, deoarece i se suspenda contractul de munca.

In calitate de jurist, trebuie sa stiti, domnule presedinte, ca o asemenea ancheta complexa legata de malpraxis poate dura si ani de zile (in SUA, durata medie este de 2,6 ani). In aceste conditii, cine asigura despagubirea medicului acuzat pe nedrept? O asigura membrii Comisiei de Sanatate din Camera? Domnul presedinte prof. Dr. Mircea Ifrim?

Atat Constitutia Romaniei, cat si decizia Curtii Constitutionale nr. 51/2008 interzic crearea unor instante speciale.

Observati, d-le presedinte, ca in acest capitol Comisia de malpraxis, in loc sa fie o comisie de mediere care sa realizeze o reconciliere a partilor (medic, pacient si societatea de asigurari) si sa evite in privinta despagubirilor calea judecatoreasca, este transformata intr-o instanta speciala care judeca si da decizii in probleme de responsabilitate civila, lucru interzis in mod expres de Constitutia Romaniei.

Precizam ca in acord cu prevederile constitutionale, Comisia de Disciplina a CMR analizeaza si da decizii referitor strict la raspunderea disciplinara, la comportamentul medicilor care sunt membri in Colegiul Medicilor si nu se subroga in atributii puterii judecatoresti.

CMR regreta aparitia unor situatii dramatice de genul celor mediatizate in ultima vreme. Noi ne-am propus propus ca in perioada imediat urmatoare sa facem eforturi pentru gasirea de formule, in masura in care ne permit atributiile noastre, pentru a micsora cat mai mult posibil incidenta unor astfel de cazuri, insa avertizam ca  adoptarea unor masuri improvizate, probabil sub presiunea unor imperative cu caracter populist electoral, poate avea consecinte extrem de grave asupra capacitatii sistemului medical de a functiona in viitor, mai ales in conditiile numarului insuficient de medici din Romania si a exodului de medici din ultima vreme.

Colegiul Medicilor din Romania nu va accepta o asemenea aberatie juridica, cum este cea propusa si de aceea solicitam retrimiterea la Comisie si rediscutarea impreuna cu reprezentantii autorizati ai Colegiului Medicilor din Romania. In caz contrar, vom face apel la toate mijloacele legale pe plan intern si international pentru anularea acestui capitol de lege.

Primiti va rog, d-le presedinte, expresia celor mai alese sentimente

Prof. Dr. Vasile Astarastoae
Presedintele Colegiului Medicilor din Romania

10.02.2008

Recomandări:

X