Cadrul actual al relației dintre medici și firmele pharma și de tehnică medicală

Astăzi, la Colegiul Medicilor din România s-au întâlnit membrii Birourilor Executive ale Colegiului Medicilor din Municipiul București  și Colegiului Medicilor din România.

Tema discuției a fost cadrul actual al relației dintre medici și firmele pharma  și de tehnică medicală.

Am constatat că există ambiguități și neclarități în legislație, lucru care poate ridica suspiciuni asupra corectitudinii deontologice și etice ale relației sus amintite.

Au fost făcute propuneri care să îmbunătățească cadrul legislativ și să elimine pe cât posibil suspiciunile, propuneri care vor fi analizate de Consiliul Național al Colegiului Medicilor din România și promovate prin decizia Adunării Generale a Colegiului Medicilor din România.

S-a stabilit un calendar de implementare a proiectului până la data Adunării Generale a Colegiului Medicilor din România din luna octombrie 2016.

Președinte

Colegiul Medicilor din România