Tratamente medicale si tehnologiile moderne

Potrivit unui studiu comandat de Comisia Europeana, tehnologiile precum retelele wireless, tabletele si telefoanele portabile, pot accelera tratamentul pacientilor, pot îmbunatati comunicarea intre medici si asistenti si pot face informatiile medicale si de procedura mai usor disponibile pentru doctorii stagiari din spitale.

 

Studiul efectuat de  Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) a evaluat impactul introducerii noilor tehnologii de colaborare de la Cisco si Nervecentre la Nottingham University Hospital NHS Trust (NUH)

Raportul arata o imbunatatire semnificativa în privinta sigurantei pacientilor, eficientei operationale si conducerii clinicii în cadrul departamentului de garda de noapte  'Hospital at Night' (H@N). 

Potrivit raportului ACCA, printre beneficiile oferite de folosirea acestor tehnologii se numara reinvestirea a 300.000 de lire sterline, echivalentul a 8.000 de ore, pentru ingrijirea pacientilor direct, pe sectii.

 jurnalul.ro

Recomandări:

X