Declaratia Consiliului National al Colegiului Medicilor din Romania

Consiliul National al CMR, întrunit in data de 28 mai 2010, isi manifesta in mod ferm opozitia fata de decizia Guvernului de a reduce cu 25% veniturile medicilor din sectorul public. Consiliul National considera ca o asemenea masura, pe langa faptul ca este ineficienta in rezolvarea deficitului bugetar, este si nedreapta atat timp cat majoritatea medicilor din sistemul public sunt platiti din fonduri obtinute prin prestari de servicii medicale si nu prin transfer de la buget.

Consiliul National al Colegiului Medicilor din România solicita Guvernului sa faca un raport, care sa prezinte modalitatea în care au fost alocate fondurile de la buget si din imprumuturile externe în 2009, precum si masurile active in combaterea crizei. Nu suntem de acord sa dam un cec în alb celor care în lunile martie si aprilie au fost incapabili sa evalueze starea corecta a economiei României. Consiliul National al CMR sustine miscarile revendicative impotriva saracirii populatiei si recomanda membrilor sai sa participe la acestea. Consiliul National face un apel de constiinta la parlamentarii medici indiferent de partidul politic din care fac parte ca în acest moment dificil sa faca o alegere: sa respecte decizia de partid sau sa respecte interesele corpului medical si ale pacientilor. Optiunea le apartine si daca vor alege partidul, vor trebui sa inteleaga ca s-au autoexclus din corpul medical.

Recomandări: