Comunicat de presa – transplantatii nu se pot vaccina

Asociatia Transplantatilor din Romania avertizeaza pacientii transplantati, in contextul declansarii campaniei de vaccinare impotriva gripei AH1N1, sa nu se vaccineze.

„Dupa cum va amintiti la plecarea din spital, ati fost avertizati ca n-aveti voie sa faceti nici un fel de vaccin. Va rog, sa nu luati hotararea de a va vaccina inainte de a discuta cu medicul care va monitorizeaza in centrul de transplant”, a avertizat Gheorghe Tache, primvicepresedinte al Asociatiei Transplantatilor din Romania.

In ghidul numit "Speranta daruieste viata! – Transplantul renal pentru tine" aparut sub redactia prof. univ. dr. Mihai Lucan, exista un subcapitol „VACCINAREA”, cu urmatorul cuprins: "Nu ai voie sa primesti nici un tip de vacccin fara sa consulti echipa de transplant!"

Contact:
Gheorghe Tache – primvicepresedinte ATR: tel. 0762244821
Amali Teodorescu – vicepresedinte ATR: tel. 0762244820,
e-mail: [email protected]

Recomandări:

X