Jubileul Societatii Romane de Stomatologie

Image09.05.2008

Conferinta, in co-organizare internationala, este o edtie speciala, fiind dedicata aniversarii a 70 de ani de constituirea societatii. In programul stiintific vor fi prezente lucrari din sfera stomatologica, precum si abordarea pacientului stomatologic cu patologie medicala asociata.


Cu ocazia acestui eveniment Societatea Romana de Stomatologie, in parteneriat cu societatile stomatologice din SUA, Canada, Marea Britanie, Franta si Italia, va publica Protocoale/Ghiduri de Practica Stomatologica intr-un volum special pe care toti participantii la Congres il vor primi gratuit. Aceste Protocoale/Ghiduri se aplica si sunt adresate practicii stomatologice clinice si patologiei medicale asociate.

Societati partenere: American Academy of Periodontology, Canadian Dental Association (CDA), American Academy of Pediatric Dentistry (AAPD), The Royal College of Surgeons of England, Centers for Disease Control and Prevention, National Guideline Clearinghouse s.a.

Cateva dintre Protocoalele/Ghidurile ce vor fi publicate in cadrul Congresului:

 1. Guidelines for the Management of Patients with Periodontal Diseases
 2. Guidelines for the In-Office Use of Conscious Sedation in Periodontics
 3. Emergency Management of an Acute Apical Abscess in Adults
 4. Dental Erosion Guideline
 5. Guidelines for Infection Control in Dental Health-Care Settings
 6. HealthPartners Dental Group and Clinics oral cancer guideline
 7. Dental aspects of endocarditis prophylaxis
 8. Guidelines for the management of patiens on oral anticoagulants requiring dental surgery
 9. Implantology from delayed to immediate load: protocols, setbacks and solutions
 10. Prevention of dental caries in children: recommendations and rationale.
 11. Clinical guideline on fluoride therapy.
 12. Clinical guideline on antibiotic prophylaxis for dental patients.
 13. Clinical guideline for adults dental patients with diabetes.

Taxa de înregistrare este de 120 RON şi se depune direct în contul nr. RO17 RZBR 0000 0600 0923 3808 – Raiffeisen Bank – Mosilor, pentru: Fundatia Medicina Azi – CIF 14428377.

Copia dovezii plăţii împreuna cu datele complete trebuie trimise: prin fax la numerele: 021.252.35.50 / 031.815.30.40 / 031.815.30.41, prin posta pe adresa Str. Iancu Capitanu Nr. 42, Sector 2, 021364 Bucureşti sau prin email la adresa: [email protected]

Termenul limită pentru înregistrare: 26 Mai 2008. După această dată taxa de înregistrare se majorează la 150 RON.

Informatii suplimentare puteti gasi pe site-ul A.M.R.

Recomandări: