DECLARAŢIE

 

Colegiul Medicilor din România, ca organizaţie profesională nu are dreptul la activităţi sindicale şi patronale. De aceea, Colegiul Medicilor din România nu poate fi organizator al unei greve generale. În acelaşi timp, ca reprezentant legal şi legitim al corpului medical, Adunarea Generală a Colegiului Medicilor din România, desfăşurată în data de 1 noiembrie 2013 a decis să recomande fiecărui medic să susţină prin toate mijloacele organizaţiile sindicale care vor demara un asemenea demers.

În acest moment aliaţii noştri din Coaliţia Profesioniştilor din Sistemul de Sănătate – Federaţia SANITAS care au susţinut necondiţionat revendicările medicilor au hotărât declanşarea grevei generale.

Medicii, indiferent dacă sunt sau nu membri în Federaţia SANITAS  nu trebuie să îi lase singuri în această luptă.

 

Prof. dr. Vasile Astărăstoae

Preşedintele Colegiului Medicilor din România

Recomandări:

X