Informare MS cu privire la fondurile destinate asistentei medicale a prematurilor

Ministerul Sănătăţii, prin Secretarul de Stat Dr Raed Arafat, informează că fondurile destinate pentru achziţionarea medicamentelor, a reactivilor şi a materialelor sanitare necesare asistenţei medicale a prematurilor sunt aceleaşi ca anul trecut.

Fondurile se regăsesc în noul program al Ministerului Sănătăţii, cel de sprijin a secţiilor de ATI, care includ şi secţiile de terapie intensivă nou-născuţi.

Medicamentul pe care unele cadre medicale îl reclamă ca fiind cu disfuncţionalităţi în aprovizionare se regăsesţe pe lista achiziţiilor centralizate şi va fi achiziţionat de către Ministerul Sănătăţii.

În acest sens, secretarul de stat, Raed ARAFAT, a informat cadrele medicale despre acest produs şi despre faptul că, medicamentele care nu se află pe această listă de achiziţii centralizate a MS, pot fi achiziţionate de către unităţile sanitare prin proceduri de achiziţie publică organizate la nivelul acestora.

Recomandări:

X