Nominalizaţii Galei Medica 2012

Colegiul Medicilor din România anunţă nominalizaţii Galei Medica – Ediţia a IV-a, 2012. Datorită numărului mare de proiecte şi articole de calitate înscrise în competiţie, juriul a decis ca la unele categorii să nominalizeze mai mulţi participanţi ca de obicei, întrucât scopul evenimentului este chiar acesta: de a promova oameni şi proiecte de calitate.

Din 2012, un premiu foarte important al Galei Medica, cel pentru Medicul implicat, va purta numele dr. Alexandru Pesamosca, un simbol al generozităţii şi implicării unui medic.

La categoria Presă scrisă sunt cinci nominalizări: Alina Ghencea de la Telegraful de Constanţa, Nicoleta Bunduc – Ziarul de Iaşi, Daniela Arnăutu – Ziarul Ring, Mirela Boroeanu-Stanca – Ziarul Medicului de Familie şi Amalia Dascalu – Ziarul de Iaşi.

La Audio-Video, nominalizările sunt: Marilena Frâncu – Radio România Actualităţi, Ioana Haşu – RFI România şi Paula Herlo şi Elena Băgescu – Pro TV.

Nominalizările categoriei Jurnalism online sunt: Claudia Spridon – PaginaMedicala.ro, Mirabela Viaşu – PaginaMedicala.ro, Diana Marcu – www.gandul.info, Ramona Balutescu – www.oradeapress.ro şi Gina Gheoca – www.info-sanatate.ro.

Nominalizările categoriei Cel mai bun comunicator medic sunt conf. Dr. Diana Cimpoeşu, Dr. Raed Arafat şi Prof. dr. Gheorghe Burnei.

Pentru Medicul implicat au fost nominalizaţi: Dr. Mihai Codrin Gălinescu, Prof. dr. Mircea Bârsan, Dr. Florentina Vlădăreanu, Dr. Andreea Mădălina Stefănescu şi Dr. Iosif Koseghi.

Categoria Inovaţie medicală are trei nominalizări: Dr. Daniel Boda, UMF Carol Davila Bucureşti, Dr. Olimpia Oprea, Spitalul Clinic Municipal de Urgenţă Timişoara şi Conf. Dr. Cristian Curcă, UMF “Carol Davila”.

Categoria Proiectul unei asociaţii de pacienţi cu cea mai mare adresabilitate este, de asemenea, foarte disputată, având şapte nominalizări:

1. „Controlează diabetul. Diagnosticul precoce îţi salvează viaţa. Întreabă medicul despre diabet” – Fundaţia “Speranţa Diabeticilor” Turda

2. „Creşterea calităţii vieţii în rândul persoanelor afectate de Scleroză Multiplă – SM SPEROMAX Alba
3. Parteneriat Norvegiano-Român (NoRo) pentru Progres în Bolile Rare – Asociaţia Prader Willi din România
4. Program international de twinning – Involved together – Asociaţia Română de Hemofilie

5. Campania de advocacy pentru drepturile persoanelor afectate de infertilitate – SOS Infertilitatea
6. Ia-mă de mână! Arată că îţi pasă! – UNOPA

7. O abordare psihosocială complexă pentru pacienții oncopediatrici din România: de la prima internare până la un program sistematic de urmărire pe termen lung a supravieţuitorilor – Asociaţia Little People.

Nominalizările categoriei Cea mai activă asociaţie studenţească din universităţile de medicină sunt: Societatea Studenţească de Chirurgie Medicală, Societatea Studenților Medicinişti din Bucureşti şi Societatea Studenţilor Medicinişti Galaţi.

La Internet Medical sunt şapte nominalizări: www.panaitsarbu.ro, www.edmed.ro, www.medicinasportiva.ro, www.paginamedicala.ro, www.ginecologie.ro, www.formaremedicala şi www.emedic.ro.

La categoria Blog au fost desemnaţi trei candidaţi: dr. Răzvan Constantinescu, dr. Adrian Cacovean şi dr. Alin Popescu.

Detalii despre fiecare dintre aceste nominalizări puteţi găsi pe site-ul Galei Medica, www.cmr.ro/galamedica2012. Aici puteţi vota persoana sau proiectul preferat, până pe 10 iunie, orele 18,00.

Persoana sau proiectul care va întruni cel mai mare număr de voturi va primi Premiul publicului (un singur premiu, acordat nominalizatului cu cel mai mare număr de voturi, din toate categoriile).

Recomandări:

X