Cantonul Saint Paulien din Franta cauta medici romani

Colegiul Medicilor din România a primit din partea Ambasadei României la Paris o scrisoare a domnului Jen Boyer, senator de Haute Loire şi consilier general al cantonului Saint Paulien, prin care este solicitat sprijinul autorităţilor române, în vederea recrutării a trei medici români care să practice medicina în Franţa, în circumscripţia sa electorală. Reproducem traducerea scrisorii domnului senator Boyer pentru cei interesaţi.

“Locuitor al unui departament rural beneficiar al unor atuuri incontestabile, îmi permit să vă adresez următorul mesaj. Deşi problema nu reprezintă o urgenţă iminentă, perspectivele de viitor lasă să se întrevadă un deficit de personal în sectorul medical. Cantonul în care sunt consilier general în mod neîntrerupt âncepând cu 1978, se află printe regiunile care se confruntă cu această problemă. Este situat la 14 km de Puy-en-Velay, oraşul reşedinţă de canton, din departamentul rural Haute-Loire. Îmi permit să vă rog să transmiteţi faptul că vom face tot ce ne stă în putinţă pentru a primi doi sau trei medici din România.
Vă mulţumesc pentru toată atenţia pe care o acordaţi corespondenţei mele”.

Recomandări:

X