Atentionare privind calatoriile in Grecia

 

24-08-2011

Ministerul Sănătăţii atenţionează persoanele care aleg să călătorească în sudul Greciei ( Peloponez) că, în această zonă au fost înregistrate cazuri de malarie.

 

Conform autorităţilor sanitare din Grecia, din luna iunie şi până în prezent, în sudul acestei ţări au fost semnalate 6 cazuri de malarie.

 

Având în vedere această situaţie, Ministerul Sănătăţii recomandă persoanelor care intenţionează să îşi petreacă vacanţa sau să călătorească în această zonă să fie mai atente în ceea ce priveşte măsurile de protecţie împotriva ţânţarilor, respectiv să utilizeze produsele repelente care se aplică pe piele împotriva acestor insecte (creme, geluri, spray-uri).

 
Deoarece cazurile de malarie înregistrate sunt limitate ca număr, nu se recomandă profilaxia medicamentoasă antimalarică.
 
Din informaţiile primite, Centrul Elenic de Control al Bolilor a intensificat activităţile de supraveghere a malariei, iar autorităţile locale au luat măsuri suplimentare de control a populaţiei de ţânţari.
 
În România, există un caz înregistrat cu malarie. Persoana, care s-a aflat pentru o perioadă de 2 luni, în zona afectată din Grecia, este în stare bună, în afara oricărui pericol vital.

 

 
Având în vedere această situaţie, Ministerul Sănătăţii recomandă persoanelor care intenţionează să îşi petreacă vacanţa sau să călătorească în această zonă să fie mai atente în ceea ce priveşte măsurile de protecţie împotriva ţânţarilor, respectiv să utilizeze produsele repelente care se aplică pe piele împotriva acestor insecte (creme, geluri, spray-uri).

 

Deoarece cazurile de malarie înregistrate sunt limitate ca număr, nu se recomandă profilaxia medicamentoasă antimalarică.

 

Din informaţiile primite, Centrul Elenic de Control al Bolilor a intensificat activităţile de supraveghere a malariei, iar autorităţile locale au luat măsuri suplimentare de control a populaţiei de ţânţari.

 

În România, există un caz înregistrat cu malarie. Persoana, care s-a aflat pentru o perioadă de 2 luni, în zona afectată din Grecia, este în stare bună, în afara oricărui pericol vital.

Recomandări:

X