Conferinta Nationala de Bioetica

02.08.2011
Societatea Română de Bioetică, Colegiul Medicilor din România, Colegiul Psihologilor din România și Universitatea de Medicină și Farmacie “Gr.T. Popa” Iași vor organiza între 22 și 25 septembrie 2011 a VII-a ediție a Conferinței Naționale de Bioetică.

Evenimentul din acest an se va bucura de participare internațională, nume marcante ale bioeticii și va avea loc în București, Hotel Pullman.
Tema conferinței din acest an este Etica în sănătate în contextual globalizării. Temele abordate vor fi subiecte multidisciplinare complexe, printri care se numără Etica îngrijirii pacientului cu boli cornice, Inegalități sociale, vulnerabilitate și responsabilitate social în sănătate, Dreptate social și utilizarea eficientă a resurselor în sănătate, Aspecte etice în transplant, Demnitatea umană la pacientul terminal, Etică și responsabilitate în industria medical și farmaceutică, Aspecte etice în psihologia clinic.
Președinții conferinței sunt prof. dr. Vasile Astărăstoae, președintele Colegiului Medicilor din România și prof. dr. Mihai Aniței, președintele Colegiului Psihologilor din România, iar din comitetul științific fac parte prof. dr. Constantin Bogdan (București), dr. Diana Bulgaru Iliescu (Iași), prof. dr. Mircea Gelu Buță (Bistrița Năsăud), conf. dr. Cristian Curcă (București), prof. dr. Carmen Dorobăț (Iași), prof. dr. Mircea Perju Dumbravă (Cluj Napoca), prof. dr. Gabriel Ungureanu (Iași), prof. dr. Alexandra Enache (Timișoara), dr. Liviu Oprea (Iași), dr. Ion Duvac (București), conf. dr. Ioana Grigoraș (Iași), conf. dr. Silviu Morar (Sibiu), șef lucrări dr. Elena Toader (Iași).
Cei care doresc să participle, se pot înscrie, fie online pe site-ul www.bioetica.eventernet.ro, prin e-mail pe adresa [email protected], prin poștă la adresa operatorului conferinței Eventernet, str. Theodor Pallady, nr. 8, Iași, sau prin fax la numărul +40332408807.
Termenul limită pentru trimiterea rezumatelor și cazare este 15 august 2011.

Recomandări:

X