Imprimanta care regenereaza tesuturi

Cercetătorii de la Universitatea Wake Forest din Winston-Salem, North Carolina din SUA au creat un dispozitiv capabil să disperseze celule ale pielii direct pe plaga arsă. Acest fapt conduce la o vindecare şi o protejare a arsurii, fiind o alternativă la transplanturile de piele.

Înainte de pulverizarea celulelor pielii cercetătorii utilizează un laser care analizează cu acurateţe dimensiunea şi forma rănii. Conform lui Kyle Binder, unul dintre studenţii din echipa de cercetare, acest dispozitiv printează la propriu celulele exact peste zona afectată. Într-un raport prezentat, cercetătorii au menţionat că noul sistem, intitulat „bioprinting”, funcţionează similar cu o imprimantă multicoloră cu inkjet.  Unii dintre membrii echipei au afirmat că rănile s-au vindecat în 2 săptămâni. Al doilea stadiu al cercetărilor implică testarea dispozitivului pe porci, deoarece structura celulară a pielii acestora este similară cu cea a oamenilor.

Recomandări: