A inceput Conferinta Nationala de Medicina Familiei

Conferinţa Naţională de Medicina Familiei, care se desfăşoară în perioada 1-4 iulie, la Ploieşti, şi-a deschis, joi, lucrările, în prezenţa preşedinţilor Colegiului Medicilor din România, Vasile Astărăstoae, al Societăţii Naţionale a Medicinei de Familie, Rodica Tănăsescu, al Patronatului Naţional al Medicilor de Familie, Doina Mihăilă, şi a preşedintelui Societăţii de Medicină Generală/Medicina de Familie Prahova, Simona Schnelbach.
Evenimentul care se desfăşoară la Casa de Cultură a Sindicatelor din municipiul reşedinţă de judeţ are ca temă 'Patologia vârstnicului', în cadrul unor sesiuni ce vor fi susţinute pe parcursul acestei întâlniri urmând a fi dezbătute diferite arii ale patologiei, respectiv cea digestivă, cea neurologică sau cea oncologică.

Lucrările conferinţei vor fi susţinute de medici de familie practicieni, medici de altă specialitate, dar şi de cadre universitare, iar programul le va oferi participanţilor ocazia de a-şi actualiza cunoştinţele şi practicile utile în progresul pacienţilor.

La eveniment sunt aşteptaţi să participe aproximativ 700 de medici din ţară şi din străinătate.

Recomandări: