Conferinta Nationala a Bolnavilor de Cancer

In perioada 25-27 iunie va avea loc la Brasov cea de a doua editie a Conferintei Nationala a Federatiei Asociatiilor Bolnavilor de Cancer (FABC). In cadrul conferintei, pacientii vor avea ocazia sa interactioneze cu medici, sa schimbe cunostinte si date privind cele mai noi terapii in cancer, importanta consilierii psihologice sau ingrijirile paliative.

 


De asemenea, conferinta isi propune sa realizeze pe baza informatiilor provenite atat de la filialele judetene ale FABC, pacienti, cat si de la medici un raport privind problemele si provocarile cotidiene pe care trebuie sa le depaseasca bolnavii de cancer din Romania.
Raportul va fi pus la dispozitia Ministerului Sanatii Publice, Casei Nationale de Asigurari de Sanatate si mass mediei.
În cadrul conferinţei va fi lansat şi primul număr al revistei Federaţiei Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer  –   “Învinge cancerul !”

Recomandări:

X