Ziua Profesiilor Liberale

19.10.2008

Uniunea Profesiilor Liberale din Romania organzieaza pe data de 5 noiembrie 2008 la Sala Ronda a Hotelului Intercontinental din Bucuresti, B-dul Nicolae Balcescu, nr. 4, sector 1 conferinta de lansare a "Zilei Profesiilor Liberale din Romania". "Scopul Conferintei este acela de a realiza o mai buna cunoastere a legislatiei comunitare privitoare la domeniul profesiilor liberale, de a stimula unificarea sectorului socio – economic al acestora si de a întari solidaritatea acestora, precum si de a creste vizibilitatea profesiilor liberale la nivelul societatii românesti", a declarat conf. dr. Ion Anghel, presedintele Uniunii Profesiilor Liberale din Romania. Tema Conferintei vizeaza, printre altele, principalele aspecte ale codurilor etice si deontologice ale profesiilor din România. La Conferinta vor participa membrii ai asociatiilor de profesii liberale din tara noastra, precum si reprezentanti ai Consiliului European al Profesiilor Liberale – CEPLIS, Uniunii Mondiale a Profesiilor Liberale – UMPL, Comisiei Europene, ai unor autoritati publice, institutii si organizatii relevante pe plan national. Lucrarile vor incepe la orele 9:00 si se vor încheia la orele 14:00. Inregistrarea participantilor are loc între orele 8:30 – 9.00.

Recomandări:

X