Medici, asistenti si brancardieri, dispusi sa renunte la concediu pentru a ajuta sinistratii

Doi medici, şapte asistenţi medicali şi patru brancardieri şi-au manifestat disponibilitatea de a renunţa la concediul de odihnă pentru a ajuta sinistraţii din judeţul Neamţ.
Lista celor care vor să plece în zona inundată din judeţul Neamţ, pentru a-i ajuta pe sinstraţi, cuprinde deja doi medici, şapte asistenţi medicali şi patru brancardieri, printre care şeful Unităţii de Primire a Urgenţelor din cadrul Spitalului Clinic de Urgenţe Sfântul Ioan din Iaşi.

Cei 13 intră în această perioadă în concediu de odihnă şi sunt dispuşi să renunţe la el pentru a-şi ajuta semenii.

''Nu mai avem de unde dona 25% din salariile deja diminuate dar sperăm că munca noastră să fie cuantificată în vieţi salvate. Mai mult, vom lua cu noi o parte dintre materialele sanitare care reprezintă donaţiile pe care le-am primit de-a lungul timpului pentru CIRTITA (Centrul Integrat Regional pentru Tratarea Intoxicaţiilor Traumatismelor şi Arsurilor -n.r)'', a spus dr. Ciuhodaru.

Recomandări: