Intalniri regionale ale CMR cu colegiile judetene

Sample image

La Braila s-a desfasurat recent intalnirea regionala din Sud-Estul Romaniei a Colegiilor Judetene ale Medicilor, mai exact din judetele Braila, Buzau, Constanta, Galati, Tulcea si Vrancea.

La intrunire au participat prof. dr. Vasile Astarastoae, presedintele CMR, prof. dr. Vlad Tica, vicepresedinte CMR, dr. Viorel Radulescu, secretar general CMR, reprezentanti ai Colegiilor Judetene din regiune, dar si managerii si directorii medicali ai spitalelor brailene, reprezentanti ai Autoritatii de Sanatate Publica Braila, ai Casei de Asigurari de Sanatate Braila. "S-au discutat aspecte legate de modalitatea de comunicare a Biroului executiv al Colegiului Medicilor din România, a Consiliului National si a Consiliilor Judetene si de transmiterea mesajelor catre membrii Colegiilor", a declarat prof. dr. Vasile Astarastoae, presedintele CMR.

Scopul acestor intalniri este sa ne cunoastem mai bine pentru a comunica mai usor si eficient. Colegiul Medicilor s-a format ca o echipa. Cu oate schimbarile legislative prin care a trecut Colegiul Medicilor, medicii au ramas impreuna si au progresat. Succesul medicilor sta in stiinta de a invata sa lucreze impreuna. A fost discutata problema realizarii Registrului medicilor la nivel national, care sunt atributiile in registru si modalitatile de raportare" a declarat dr. Ileana Brinza, purtatorul de cuvant a Colegiului Medicilor Braila.

O alta problema abordata a fost cea a educatiei medicale continue, cresterea calitatii acesteia dar si modalitatile de manifestare astfel incat sa se inlature formalismul programelor si sa-si atinga eficienta. Problema Ghidurilor a fost de asemenea abordata, ca o discutie preliminara pentru analiza
din Consiliul National care va avea loc in luna mai. Prof. dr. Vlad Tica a sustinut o prezentare legata de modalitatile de realizare a Ghidurilor, implicatiile in practica medicala si perspectivele lor.

Recomandări: