Rezultatele alegerilor pentru Comisia Superioară de Disciplină

Adunarea Generală a CMR s-a întrunit, vineri, 13 octombrie, pentru a vota membrii Comisiei Superioare de Disciplină

La nivelul Colegiului Medicilor din România se organizează şi funcţionează Comisia Superioară de Disciplină, independentă de conducerea colegiului, care judecă în complete de 5 membri abaterile săvârşite de membrii organelor de conducere ale colegiilor teritoriale şi contestaţiile formulate împotriva deciziilor comisiilor de disciplină teritoriale.

Potrivit Legii 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, republicată, cu modificările și completările ulterioare, precum și a Statutului CMR, funcţia de membru al Comisiei Superioare de Disciplină este incompatibilă cu orice altă funcţie în cadrul Colegiului Medicilor din România, exceptând calitatea de membru al Adunării Generale a colegiului teritorial.

Membrii Comisiei Superioare de Disciplină au fost aleşi din rândul medicilor primari cu o vechime în profesie de peste 7 ani şi care nu au avut abateri disciplinare în ultimii 5 ani. Comisia are 13 membri iar durata mandatului este de 6 ani.

Conform voturilor exprimate  de către Adunarea Generală Naţională membrii Comisiei Superioare de Disciplină sunt:

1. NEȘTIANU ELENA LILIANA
  2. BRĂTUCU EUGEN