Pharma Forum

04.02.2009

Revista Pharma Business organizeaza sub patronajul Colegiului Farmacistilor din Romania prima editie a conferintei Pharma Forum care va avea loc in Timisoara, in perioada 26 – 27 februarie.

Evenimentul dureaza doua zile, iar temele aflate in dezbatere vor aborda problematici importante pentru intreg sistemul farmaceutic: "Noua Lege a Farmaciei", "Managementul si gestiunea farmaciei", "Viitorul farmaciei comunitare", "Sanatatea pacientului, deziderat in cercetarea farmaceutica". Temele stiintifice vor fi sustinute de reprezentanti de marca ai Colegiului Farmacistilor din Romania, ai Colegiilor Farmacistilor Judetene si ai Facultatilor de Farmacie. Manifestarea va fi creditata EFC, iar la lucrarile ei sunt asteptati 200 – 300 de farmacisti si presedinti de colegiu din intreaga tara.

Participantii la Pharma Forum  vor beneficia de expuneri ale producatorilor si distribuitorilor de medicamente prezenti la manifestare. Expunerile vin in intampinarea nevoii de informare a farmacistilor prin conectarea acestora la noutatile existente pe piata de profil.

Program Timisoara

Formular de inscriere
Locatie:

Centrul Regional de Afaceri al CCIAT
Bd. Eroilor de la Tisa, nr. 22, Timisoara
Ziua I – 26 februarie 2008

Inregistrarea participantilor/ Welcome coffee

Deschiderea sesiunii I a forumului

Moderator: Prof. Dr. Farm. Dumitru LUPULEASA, Presedinte, Colegiul Farmacistilor din Romania – prezentarea evenimentului

Tema: "Legislatie farmaceutica"

* Noua lege a farmaciei
    * Rolul ANM in autorizarea farmaciei
    * Preturile medicamentelor
    * Noile conditii de prescriere (brand vs DCI)
    * Registrul Unic al Farmaciilor

o Prof. Dr. Farm. Dumitru LUPULEASA, Presedinte, Colegiul Farmacistilor din Romania
          o Prof. Univ Dr. Carmen CRISTESCU, Decan, Facultatea de Farmacie "Victor Babes", Timisoara
          o *Farm. Magdalena Badulescu, Presedinte Agentia NationalA a Medicamentului
          o Farm. Ana PELENEAGRA MICLEA, Presedinte, Colegiul Farmacistilor din Timis

Coffee break

Deschiderea sesiunii a II-a a forumului

Tema: "Managementul Farmaciei"

* Farmacia rurala, un vis?
    * Managementul si gestiunea farmaciei
    * Dinamica pietei farmaceutice
    * Lantul de farmacii, o amenintare la adresa farmaciei individuale?

o *Farm. Aurora TOMA, Director, Primula Officinalis, PurtAtorul de cuvant al Patronatului Farmacistilor
          o *Petre Panculescu – Presedinte APMR
          o *Farm. Clara BACU, Presedinte Colegiul Farmacistilor din Alba
          o *Farm. Stela DAVID, Presedinte, Colegiul Farmacistilor din Caras-Severin