Vicepreşedintele Colegiului Medicilor din România, dr. Călin Bumbuluţ, a fost ales preşedinte al Uniunii Europene a Medicilor de Familie (UEMO)

dr-Bumbulut-2UEMO (L’Union Européenne des Médecins Omnipraticiens/Médecins de Famille) este cea mai reprezentativă organizație internațională, neguvernamentală și independentă a medicilor generaliști care cuprinde peste 400.000 medici de familie din  Europa.

Pentru preşedinţia UEMO au candidat Austria şi România, cea din urmă fiind aleasă cu majoritate absolută pentru mandatul 2019-2022. Astfel că, în funcţia de preşedinte al Uniunii Europene a Medicilor de Familie a fost ales dr. Călin Bumbuluţ, Vicepreşedintele Colegiului Medicilor din România. Din echipa acestuia mai fac parte dr. Marcela Vidican, medic primar medicina familiei, fost Vicepreşedinte al CMR, în funcţia de Trezorier şi dr. Gindrovel Gheorghe Dumitra, medic primar medicina familiei, membru EURACT și membru EURIPA International Advisory Board, în funcţia de Secretar General.

Înfiinţată la Paris în 1967, UEMO promovează cel mai înalt standard de pregătire, practică și îngrijire a pacienților în domeniul medicinii de familie, apară rolul medicilor de familie în sistemul de sănătate şi promovează interesele etice, științifice, profesionale, sociale și economice ale medicilor generalişti europeni.

Adunarea Generala a UEMO a avut loc la sfârşitul lunii octombrie, la Paris şi a marcat cea de-a 50-a aniversare a organizaţiei. Printre subiectele abordate a fost cel referitor la epidemia de rujeolă, evidențiat de unul din invitați – Dr. Isabel de la Mata, consilier principal pentru sănătate și gestionarea crizelor din cadrul Comisiei Europene. Astfel, în România precum şi în multe alte ţări europene, asistăm la o creştere a morbidităţii și mortalităţii cauzată de scăderea ratei de administrare a vaccinurilor precum şi  lipsei unei legislaţii care să realizeze un echilibru între protecția colectivă împotriva bolilor transmisibile și libertatea individuală, prin care vaccinarea să nu fie privită doar ca un drept al persoanei, dar și ca o problemă de interes public.

S-a discutat, de asemenea, despre importanţa recunoaşterii specialităţii medicinei de familie la nivel european, poziţie susţinută şi de către dr. Jacques de Haller, preşedinte al Comitetului Permanent al Medicilor Europeni (CPME), care a declarat că va sprijini orice acţiune a UEMO în acest sens.

La Adunarea Generală a UEMO au participat ca invitați și Juan Garcia Burgos, de la Agenția Europeană a Medicamentului – EMA, Caroline Berchet, OECD, Directorate for Employment, Labour and Social Affairs, Health Division, prof. dr. Mehmet Ungan, președinte ales WONCA Europe, Enrico Reginato, președintele Federației Europene a Medicilor Salariați – FEMS, Marc HM Hermans, vicepreședinte Uniunea Europeană a Medicilor Specialiști – UEMS.

Administrarea Big Data şi eHealth reprezintă subiecte de interes deosebit, fiind în lucru un document de poziție al UEMO.

UEMO deține președinția grupului EUnetHTA al Comisiei Europene pentru Evaluarea Tehnologiilor Medicale (HTA – Health Technology Assessment), un subiect de maxim interes pentru România, care împreună cu Grecia sunt singurele țări UE care nu au un sistem național pentru HTA.

UEMO în urmărirea interesului său în domeniul siguranței pacienților a adoptat o declarație de susținere a medicilor de familie români, oferind sprijinul său deplin medicilor de familie din România și așteaptând cu interes o soluție de o mai bună reglementare a asistenței medicale, pentru îmbunătățirea calității serviciilor și o mai bună finanțare a sistemului de sănătate.