Mesajele de sustinere ale unor personalitati ale medicinei romanesti si internationale referitor la actiunile profesionistilor din sanatate

Dr Maciej Hamanikiewicz, preşedintele Camerei Medicilor şi Dentiştilor din Polonia

Vă transmitem în numele Camerei Medicilor şi Dentiştilor din Polonia susţinerea pentru acţiunile organizate de colegii din România.

Problema alocării unor sume insuficiente pentru sistemul sanitar şi nivelul remunerării inadecvate a profesioniştilor din sănătate nu este unică, din nefericire. Noi cunoaştem această problemă din ţara noastră. Camera Medicilor şi Dentiştilor din Polonia a făcut apeluri repetate de creştere a alocării fondurilor pentru sistemul sanitar.

Chestiunea independenţei şi autonomiei profesioniştilor din sănătate are o semnificaţie aparte în contextul unei organizări corespunzătoare a sistemului de sănătate. Organizaţiile profesionale trebuie să joace un rol important în societăţile democratice.

Prof. dr. Ioan Lascăr – preşedintele Colegiului Medicilor din Bucureşti

Cunoaştem nemulţumirea care există la nivelul întregului personal medical, inclusiv medici rezidenţi, în ceea ce priveşte veniturile cuvenite la sfârşit de lună, dar şi situaţia ingrată în care va aflaţi atunci când nu aveţi la îndemână nici un mijloc legal de a recompensa pe cei merituoşi. Dragi colegi vă invităm alături de noi la marş pentru a reprezenta uniţi vocea întregului personal sanitar din România!

Conf. Dr. Aurel Bizo, preşedintele Colegiului Medicilor Cluj

Într-o societate în care disprețul şi dezinteresul față de corpul profesional şi de omul bolnav este ridicat la rang înalt de către decidenții politici, ne rămâne o singură alternativă să ne câștigăm drepturile … în stradă. Este regretabil că, în demersul nostru, am ajuns la manifestări extreme.

Dr. Sorin Hâncu, preşedintele Colegiului Medicilor din Suceava

Îi invităm pe medici alături de noi pentru că este singura modalitate de a obţine ceva. Deocamdată, în urma discuţiilor şi acţiunilor precedente, nu avem nici un rezultat concret. Chiar după discuţii, la rectificare, guvernanţii au tăiat din fondurile Sănătăţii.

De aceea, trebuie să ne continuăm acţiunile, până când vom obţine ceea ce am solicitat.

Prof. dr . Emanoil Ceauşu

Medicilor le transmitem mesajul să fie uniţi, să participe la marş pentru a le arăta din nou guvernanţilor că sănătatea şi educaţia sunt extrem de importante pentru prezentul şi mai ales pentru viitorul naţiei noastre. Medicii fac atât activitate medicala cat si educationala, dar o societate puternică nu poate fi construită decât de oameni sănătoşi şi educaţi. Vrem să avem o ţară puternică, ancorată în realităţile secolului nostru? Atunci avem nevoie de oameni sănătoşi şi educaţi, iar pentru asta ne trebuie finanţare. Noi nu facem marşul numai pentru noi, medicii, ci pentru întreaga ţara, pentru bolnavii noştri şi pentru populaţia acestei ţări ca lucrurile să se îndrepte. Aşa nu mai poate continua!

Prof.dr. Mircea Cinteză

Fără sănătate nu poţi realiza nimic în viaţă, dar respectul faţă de sănătatea românilor este pe ultimul loc, cel puţin din punct de vedere al atenţiei pe care o dau politicienii acesteia. De aceea, medicii alături de bolnavi sunt hotărâţi să spună că aşa nu se mai poate şi că a venit vremea unei schimbări.

Prof. dr. Gheorghe Burnei

Adresez un mesaj tuturor medicilor si cadrelor medicale din sistem: este momentul să demonstrăm în stradă pentru a arăta celor care au în mâini destinul lumii medicale că trebuie început odată să schimbăm lucrurile în sistem. Noi, cadrele medicale trebuie să ne păstrăm demnitatea şi să fim conştienţi că desfăşurăm o activitate nobilă în sprijinul oamenilor bolnavi.