Mesaj cu ocazia Zilei Naționale a Medicului de Familie

CMR își felicită colegii cu ocazia Zilei Naționale a Medicului de Familie.

În specialitatea medicină de familie lucrează  cel mai numeros și mai compact număr de membri ai Colegiului Medicilor din România. Peste 11.000 de medici practică medicina de familie în țara noastră, specialitate deosebit de importantă pentru funcționarea sistemului medical.

Cunoaștem cu toții dificultățile prin care trece practica medicinii de familie din cauza subfinanțării, a problemelor de adresabilitate ale pacienților și a birocrației excesive.

De-a lungul timpului Colegiul Medicilor din România a militat și a reprezentat, adesea prioritar, interesele acestei specialități și o va face în continuare.

In numele conducerii CMR, dragi colege și colegi medici de familie vă dorim multă sănătate și putere de muncă.