FIZIOLOGIA GLANDELOR ENDOCRINE

Complex neuro-endocrin = complex de traductori.

Complex hipotalamo-hipofizari => hormoni hipotalamici hipofizotropi.

Hormonii hipotalamici nu au tropism decât pentru hipofiză. Gonadotropine = hormoni care au tropism.

Plantă heliotropă => floarea soarelui.

Hormoni hipotalamo-hipofizotropi:

stimulatori = liberin;

inhibitori = inhibrin.

Sub acţiunea acestor 2 categorii de hormon, hipofiza eliberează cu organele ţinte dar şi hormoni care nu au ţinte: somatotrop.

Hormonii hipofizari glandio-tropi: – corticotropina; – gonadotropina.

Reglarea hormonilor prin feed-back negativ:

Cortizolul pp hormon antistres => pregăteşte organismul antistres.

Lanţul ultrascurt – concentraţie ACTH modulând CRT. Se atinge un „maxim de secretor CRH+” în timpul orei 2 dimineaţa.

maxim secretor ACTH => ora 4.00 dimineaţa;

maxim secretor de cortizol;

Prin intermediul aldosteronului => retenţie de Na.

Boala Addison – diabet bronzat (cantitatea crescută de corticosteroizi).

Metoda RIA – determinare radioimunologică.

Principiu – se bazează pe competiţia dintre un hormon marcat radioactiv şi hormonul biologic cu un Ac specific.

Marcarea ACTH prin KIT-uri.

hormon* – se ia sânge, se centrifughează şi se introduce, au loc 2 reacţii.

H* + Ac => H*Ac

H + Ac => H Ac

Ocitocina: – hormon secretat de hipofiză, determină un efect de contracţie asupra eterului (mai important când se apropie naşterea).

Secreţia de ocitocină din  hipofiza posterioară e cu atât mai mare cu cât avem o distensie crescută.

Mecanism de feed-back pozitiv.

La bărbaţi – ocitocina  are un rol important în timpul orgasmului.

Prolactina se presupune  ca la bărbaţi are un rol important în libido.