Congresul National al Studentilor Farmacisti

08.04.2009

Organizaţia Studenţilor Farmacişti Cluj-Napoca, organizează în perioada 9 – 11 aprilie 2009, cea de-a VIII-a ediţie a Congresului Naţional al Studenţilor Farmacişti. Evenimentul reuneşte 130 de participanţi din toate universităţile de medicină şi farmacie din ţară, iar tema generală a congresului este: “Rolul farmacistului în societate”.

O parte din activităţile desfăşurate în cadrul acestui eveniment, vor fi susţinute în cadrul  Universităţii de Medicină şi Farmacie ”Iuliu Haţieganu”:

• Deschiderea Oficială a Congresului va avea loc în 9 aprilie 2009, ora 9.30, în Amfiteatrul Preda (str. Pasteur nr. 6)
• Conferinţa cu tema “Rolul farmacistului în societate”, susţinută de Preşedintele Universităţii de Medicină şi Farmacie ”Iuliu Haţieganu”, Prof. Dr. Marius Bojiţă, va avea loc în 10 aprilie 2009, în Aula UMF (str. Pasteur nr. 6), ora 9.30

Celelalte activităţi se vor desfăşura în incinta Casei de Cultură a Studenţilor, în perioada 9-11 aprilie, între orele 15.15 -19.00, sălile 22 şi 26.

În cadrul acestui Congres, studenţii vor putea să asiste la sesiunea de Comunicări ştiinţifice, destinată prezentării lucrărilor ştiinţifice realizate de catre studenţi, sub îndrumarea cadrelor universitare, şi vor avea ocazia să participe la tradiţionalele concursuri “Aptitudini clinice” şi “Comunicarea cu pacientul”.

Conferinţa ”Industria farmaceutică din Romania, prezent şi viitor” va prezenta atât oferta locurilor de muncă pentru viitorii farmacişti cât şi modul spectaculos de dezvoltare pe care industria farmaceutică l-a avut în ultimii 10 ani.

În realizarea acestui eveniment, ne-am bucurat de sprijinul oferit de către:
Federaţia Asociaţiei Studenţilor Farmacişti din România (FASFR), Universitatea de Medicină şi Farmacie ”Iuliu Haţieganu” Cluj-Napoca, Colegiul Farmaciştilor şi Casa de Cultură a Studenţilor Cluj-Napoca, GSK, Zentiva, Farmexpert, farmaciile Crisfarm, Ducfarm, SensiBlu, Florăria Magnolia,  Avon, Getts.
Parteneri media:  24Fun şi Radio Impuls.

Preşedinte Congres
Ana Ioaneş – Preşedinte Organizaţia Studenţilor Farmacişti Cluj-Napoca