Adunarea Generală a Colegiului Medicilor din România – Distincţia „Ad Honorem”

Colegiul Medicilor din România a acordat la sfârşitul săptămânii trecute în cadrul Adunării Generale distincţia “Ad Honorem” medicilor Valentin Calu, Cătălin Pivniceru, Radu Zamfir, Sorin Ianceu, copilotului Răzvan Petrescu, răniţi în accidentul din Apuseni, dar şi familiilor Aureliei Ion şi pilotului Adrian Iovan.

Prof. dr. Vasile Astărăstoae a menţionat în discursul său că misiunea Aurei a fost aceea de a arăta ce înseamnă să fii medic. „Divinitatea îi cheamă la ea pe cei care au o misiune. Distincţia vine imediat după ziua ei de naştere. Şi, poate nu întâmplător, acest sacrificiu a venit la aceeaşi vârstă cu Sfânta Parascheva. Noi, Colegiul Medicilor o vom păstra vie în memoria noastră”, a spus prof. Astărăstoae.

Familia Aureliei, tatăl, surorile şi fratele ei au fost prezenţi la ceremonie.

Sora Aureliei, Mariana Ciuca, a fost cea care a primit distincţia cu lacrimi în ochi.”Vă mulţumim foarte mult. Suntem înduioşaţi de aceste cuvinte. Suntem foarte mândri de ea, a fost un copil foarte bun, a muncit foarte mult şi suntem foarte trişti că nu o avem aici”, a spus Mariana Ciucă.

Gheroghe Borcean, vicepreşedinte al Colegiului Medicilor a fost cel care i-a acordat premiul medicului Radu Zamfir. Dr. Borcean a spus că este profund onorat de a acorda o astfel de distincţie unui coleg. „Naţiunea română are nevoie de eroi. În sufletul nostru, al celor care am instituit acest premiu, «Ad Honorem», eroismul dumneavoastră este continuu. Este eroismul cotidian şi anonim al profesiei noastre”, a spus Borcean.

Dr. Radu Zamfir a dorit să îi asigure pe toţi cei care au suferit pierderi ce nu mai pot fi înlocuite să atât el, cât şi colegii săi, sunt cu sufletul alături de ei şi s-a declarat onorat de solidaritatea medicilor din România, prin intermediul acestei distincţii.

Vicepreşedintele CMR Constantin Cârstea a fost cel care a înmânat distincţia medicului Sorin Ianceu. “Sunt onorat, sunt copleşit, dar nu pot să plâng pentru că, de cele mai multe ori, eu plâng în interiorul meu. Gestul colegilor noştri este mult mai mult decât gestul nostru”, a declarat Cârstea.

“Mă onorează prezenţa în această sală. Noi patru am reuşit să fim atunci solidari în acele momente grele, am reuşit să fim o echipă. Haideţi să fim cu toţii o echipă pentru tot ce înseamnă România şi pentru tot ce înseamnă corp medical, pentru pacienţii noştri, pentru că dacă ei nu ar fi, nici noi nu am fi”, a spus Sorin Ianceu.

Cătălin Pivniceru a primit premiul de la Viorel Rădulescu, secretar general al CMR s-a declarat profund onorat de a participa la ceremonie şi a face parte din corpul medical şi a subliniat că orice alţi 4-6-10 medici, în locul lor, ar fi făcut exact la fel.

Vicepreşedintele CMR Călin Bumbuluţ i-a acordat disctincţia lui Valentin Calu, care s-a declarat mândru că face parte din viaţa medicală. Dr. Calu a spus că premiul vine într-un moment special, exact în săptămâna în care şi-a reluat activitatea la spital.

Premiul pentru copilotul Răzvan Petrescu a fost ridicat de Valentin Calu, întrucât starea de sănătate a acestuia nu i-a permis să vină la festivitate.