Mesaj de condoleante

01.09.2011

Colegiul Medicilor din România a aflat cu durere de trecerea în nefiinţă a prof. Alexandru Pesamosca, unul dintre reperele medicinei româneşti.
Transmitem sincere condoleanţe familiei dar şi celor aproape 50.000 de tineri care au avut o şansă în viaţă fiind operaţi de prof. Pesamosca si care îl consideră ca pe un adevărat tată.
Prof. Pesamosca a absolvit Facultatea de Medicină Generală Bucureşti în 1954. A devenit chirurg pediatru lucrând la Spitalul de Copii „Grigore Alexandrescu” şi Budimex, unde a operat zeci de mii de copii.
Trecerea în nefiinţă a prof. Pesamosca este o mare pierdere pentru medicina românească, dar şi pentru cea internaţională.
Profesorul Pesamosca a fost un adevărat model pentru lumea medicală românească şi un adevărat creator de şcoală medicală căreia i s-a dedicat. Generozitatea sa faţă de discipoli şi pacienţi l-a făcut să îşi sacrifice întreaga viaţă personală dedicând-o acestora.

Dumnezeu să îl odihnească!

Biroul Executiv al Colegiul Medicilor din România

Recomandări: