Celulele stem – folosite in tratarea bolilor de plamani

Oamenii de ştiinţă de la Universitatea din Boston au descoperit celule stem care joacă un rol cheie în regenerarea ţesuturilor pulmonare. Experţii sunt de părere că noua descoperire le va oferi pacienţilor, care se confruntă cu boli cronice de plămâni, o opţiune de tratament cu totul nouă, ce regenerează sau repară părţile alterate ale acestui organ, informează site-ul abcnews4.com.

"Celulele pulmonare se pot regenera şi pot forma integral, ulterior, structuri biologice complexe ale plămânilor, precum bronhiole, alveole şi vase pulmonare", spune Alan Fine, coordonatorul studiului.

Pentru a ajunge la această concluzie, oamenii de ştiinţă au lucrat cu eşantioane de ţesuturi pulmonare prelevate în timpul unor intervenţii chirurgicale. Apoi, au identificat şi izolat celule stem ale plămânului şi au testat funcţiile acestora în eprubete. Pentru a vedea dacă celulele stem ajută la regenerarea plămânilor, au injectat celulele stem unor cobai care aveau organele afectate, observând astfel că celulele se reproduceau, creând noi bronhiole, alveole şi vase pulmonare, apte să se integreze structural în ţesuturile existente.

"Sunt primele etape esenţiale pentru dezvoltarea unor tratamente clinice destinate persoanelor care suferă de boli pulmonare împotriva cărora nu există nicio altă terapie", spune dr. Joseph Loscalzo, coautor al cercetării.

Gandul.info

Recomandări: