Comunicat de presa – proiectul de buget

Colegiul Medicilor din Romania isi manifesta ingrijorarea fata de situatia in care va fi pus sistemul de sanatate din Romania prin finantarea preconizata prin proiectul legii bugetului supus dezbaterii Parlamentului.

Alocarea a 3,6% din PIB plaseaza Romania pe ultimul loc in cadrul statelor membre UE in ceea ce priveste finantarea sistemului de sanatate. Aceasta in conditiile in care absolut rapoartele interne si externe atrag atentia asupra necesitatii unei infuzii masive de capital in acest sistem. Mai mult, datorita faptului ca ultimul trimestru al anului 2009 a fost finantat prin credite angajament din bugetul anului 2010, in realitate finantarea sistemului este cu o suma echivalenta a 2,3 – 2,6% din PIB, ceea ce va face ca aceasta suma sa acopere cheltuielile minime pana la 1 iulie 2010.
Una din justificarile cel mai frecvent vehiculate este aceea ca ne aflam intro perioada de criza si ca avem un buget de criza. Este o justificare falsa deoarece toate tarile din Uniunea Europeana au trecut sau trec printro perioada de criza, iar strategia care si-a dovedit eficienta a fost aceea de a mari bugetul in sanatate, educatie si cercetare. “Nu intelegem de ce procentul din PIB a putut sa creasca in filosofia bugetara a celorlalte tari si nu poate sa creasca in Romania. Daca se vorbeste despre criza atunci nu trecuie sa se uite faptul (dovedit stiintific) ca intro asemenea perioada morbiditatea prin diferite afectiuni creste si in consecinta nevoia de servicii medicale creste”, a declarat prof. Dr. Vasile Astarastoae, presedintele Colegiului Medicilor din Romania.


Colegiul Medicilor din Romania solicita reanalizarea repartitiilor bugetare pe diferite sectoare si alocarea pentru sanatate a unui procent de 7-8% din PIB. Aceste sume pot fi realocate de la celelalte ministere si prin suportarea de catre acestea a contributiei pentru fondul national de sanatate a persoanelor din aceste sectoare care prin legi speciale sunt considerate asigurate fara a plati asigurarea. De asemenea, ajutoarele sociale pot fi redirijate catre sanatate sub forma unor servicii medicale.
“Consideram ca, daca exista vointa politica si daca se respecta Constitutia Romaniei, care prevede in mod expres ca Statul ocroteste dreptul la sanatate, atunci se pot gasi si solutii de a se acorda fonduri necesare supravietuirii unui sistem esential pentru functionarea societatii”, a adaugat prof. Astarastoae.
Sumele insuficiente alocate prin proiectul de buget vor conduce in mod concret la scaderea calitatii serviciilor medicale si la punerea in pericol a sigurantei pacientilor. De aceea, acest demers se bucura de sustinerea Coalitiei Organizatiilor Pacientilor cu Afectiuni Cronice din Romania (COPAC) care reprezinta interesele a peste 3,5 milioane de cetateni.
“Suplimentarea bugetului alocat sanatatii este vitala pentru supravieturea pacientilor cu afectiuni cronice din Romania”, a declarat Cezar Irimia, presedintele COPAC.

Biroul de presa CMR

Recomandări: